12 سال سابقه
اوربکس

کال مارجین (Call Margin) چیست؟

کال مارجین (Call Margin) چیست

در بازار فارکس، برخی اصطلاحات و مفاهیم کاربرد دارند که درصورتی که معامله‌گران با این مفاهیم آشنایی نداشته باشند، ممکن است در روند معامله در این بازار مالی، دچار مشکل شوند. یکی از مفاهیم رایج در این بازار مالی، کال مارجین است.

بروکرهای بازار فارکس برای افت سرمایه یک سطح مشخصی را تعیین می‌کنند. درصورتی که معاملاتی که معامله‌گر آغاز کرده‌ است، وارد ضرر شوند و این ضرر تا حدی پیش برود که دارایی و سرمایه به کم‌تر از سطح تعیین شده برسد، معامله‌گر کال مارجین می‌شود.

به این معنی که بروکر یک پیغام تحت عنوان کسری بودجه برای معامله‌گر ارسال خواهد کرد. اگر به دنبال پاسخ کال مارجین چیست هستید، برای آشنایی با جزئیات کامل در مورد کال مارجین فارکس در ادامه ما را همراهی کنید.

تعریف کال مارجین

کلمه مارجین، به میزان سرمایه‌ اولیه که برای باز کردن معاملات در بازار فارکس نیاز است، گفته می‌شود. درحقیقت سرمایه‌گذار این میزان سرمایه را در حساب خود در بروکر به عنوان وثیقه قرار می‌دهد. در کارگزاری‌های مختلف، میزان مارجین متفاوتی نیز تعریف شده است؛ به طوری که حداقل مارجین در بروکرهای مختلف از بازار فارکس با یکدیگر متفاوت هستند.

وقتی یک معامله‌گر به صورت پی در پی در معاملات خود ضرر می‌کند، به میزان تعیین شده برای مارجین نزدیک می‌شود. با نزدیک شدن به سطح مارجین، یک پیغام هشدار از سوی بروکر برای معامله‌گر نمایش داده می‌شود. این هشدار همان کال مارجین فارکس است.

بنابراین معامله‌گران پیش از ورود به معامله در بازار فارکس، ابتدا باید حساب خود را شارژ کنند. یا در صورت احساس خطر از ضررهای پی در پی، باید از برخی معاملات خارج شوند تا وارد کال مارجین نشوند.

کال مارجین در بازار فارکس

پیشنهاد مطالعه: استراتژی فارکس چیست

چگونگی کارکرد کال مارجین

برای درک بهتر کال مارجین فارکس، در این قسمت به چند اصطلاح کاربردی و رایج در بازار فارکس می‌پردازیم.

 • کل موجودی (Balance): کل موجودی نشان دهنده کل دارایی معامله‌گر است که در حساب بروکر خود دارد.
 • موجودی خالص (Equity) : این موجودی پس از کسر بدهی‌های کارگزاری نمایش داده می‌شود. به طوری که پس از کسر ضرر و یا اضافه کردن سود به کل موجودی نمایش داده می‌شود.
 • سطح مارجین (Margin Level) : سطح مارجین یک نسبت از موجودی خالص به مارجین مصرف شده است. با این نسبت درصدی، کارگزاری برای تشخیص مجاز بودن و یا نبودن معامله‌گر برای شرکت در معاملات جدید استفاده می‌کند.

زمانی که موجودی حساب به سطح مارجین برسد، کارگزاری نمی‌تواند معاملات در حال انجام را ببندد. با این حال امکان باز کردن معامله جدید برای معامله‌گر نیز وجود نخواهد داشت.

در مرحله بعدی اگر حساب از سطح مارجین عبور کند و به کمتر از سطح مارجین برسد، کال مارجین از سوی بروکر صادر می‌شود و سطح خروج از معامله فعال می‌گردد.

بنابراین باید بگوییم زمانی که ضرر در معامله به حدی اتفاق بیافتد که به یک نقطه خاص از سطح مارجین برسد، کال مارجین فعال می‌شود. فعال شدن کال مارجین نیز به این معنی است که کارگزاری از سرمایه‌گذار می‌خواهد میزان مارجین خود را افزایش دهد.

سرمایه‌گذار برای اینکار باید یا حساب خود را شارژ کند و یا برخی از دارایی‌هایی که در حساب خود دارد را به فروش برساند.

آیا کال مارجین مزیتی دارد؟

کال مارجین در حقیقت یک پیغام هشدار به تریدرهای بازارهای مالی است تا آن‌ها را از وضعیت بحرانی حسابشان مطلع کند. می‌توان به این هشدار، به دید یک مزیت نگاه کرد. به طوری که سبب می‌شود معامله‌گر شرایط بازار را بررسی کند و با گرفتن تصمیمات درست، از لیکوئید شدن حساب معاملاتی خود جلوگیری نماید.

با اینکه کال مارجین از ورود معامله‌گر به معاملات جدید جلوگیری می‌کند، با این حال به او فرصتی را می‌دهد تا از ضرر بیشتر و بستن شدن تمامی معاملات به صورت خودکار و از بین رفتن بخش زیادی از دارایی‌ها نیز جلوگیری گردد.

نحوه خروج از وضعیت کال مارجین

چه عواملی باعث می‌شوند معامله‌گران با کال مارجین مواجه شوند؟

به طور کلی کال مارجین یک وضعیت پرریسک و خطرناک برای معامله‌گران است. به همین دلیل اغلب معامله‌گران ترجیح می‌دهند در این موقعیت قرار نگیرند. مواردی که در ادامه آورده‌ایم، سبب می‌شود معامله‌گران با کال مارجین مواجه شوند:

 • استفاده از اهرم‌های بالا : در صورتی که میزان استفاده از اهرم‌ها افزایش پیدا کند، احتمال کال مارجین فارکس نیز بیشتر می‌شود. دلیل این موضوع این است که با کم‌ترین تغییراتی که در خلاف جهت روند معامله صورت می‌گیرد، به سطح مارجین نیز نزدیک‌تر می‌شویم.
 • عدم استفاده از تکنیک‌های مدیریت سرمایه : افراد باید از تکنیک‌های مدیریت سرمایه بهره‌ ببرند. درصورتی که برای معاملات حد ضرر تعیین نشود، زمینه بروز ضررهای بزرگ و رسیدن به مرحله کال مارجین فراهم می‌شود.
 • استفاده از تمامی مارجین موجود در حساب : از دیگر عواملی که معامله‌گران را با کال مارجین مواجه می‌کند، استفاده از تمام مارجین موجود در حساب برای انجام معامله است. به طوری که افراد باید همواره به اندازه یک الی دو درصد از حساب معاملاتی خود را برای یک موقعیت معاملاتی استفاده نمایند. همینطور معامله‌گر باید سعی کند بیش از 5 درصد دارایی به صورت همزمان درگیر معامله نشود.

در صورتی که معامله‌گران حجم معاملات خود را با تکنیک‌های مدیریت سرمایه تنظیم نمایند، در شرایط کال مارجین نیز قرار نخواهند گرفت.

پیشنهاد مطالعه: نحوه معامله در بازار فارکس برای مبتدیان

نحوه خروج از وضعیت کال مارجین

در صورتی که ارزش حساب معامله‌گر به اندازه‌ای کاهش پیدا کند که کارگزاری پیغام کال مارجین را برای او نمایش دهد، در اینصورت معامله‌گری که هشدار را دریافت کرده است، باید در طی مدت زمان دو الی پنج روز، به این هشدار پاسخ بدهد.

معامله‌گر در این بازه زمانی، می‌تواند یکی از موارد زیر را برای پاسخ به پیغام کال مارجین انتخاب کند:

 • در روش ساده‌تر، معامله‌گر باید حساب خود را شارژ نماید.
 • در این روش معامله‌گر باید برای رسیدن به سطح مارجین مشخص شده، سهام اضافی را به حساب خود منتقل نماید.
 • برای جبران کسری حساب مارجین، می‌توان برخی از سهام را نیز فروخت.

درصورتی که معامله‌گر در طی مدت زمان تعیین شده، به کال مارجین فارکس پاسخ ندهد، کارگزاری بدون اینکه از معامله‌گر تائیدیه دریافت کند، سهام را به فروش می‌رساند. اینگونه با فروش سهام، خود بروکر کسری مارجین را جبران می‌کند.

لازم به ذکر است که کارگزاری برای فروش سهام نیز از معامله‌گر کمیسیون دریافت می‌کند. ضمن اینکه مسئول تمامی ضرر و زیان در طول این فرآیند نیز خود شخص سرمایه‌گذار است چراکه در بازه زمانی مقرر به درخواست پاسخ نداده است.

سخن آخر

در بازار فارکس مشابه با بسیاری از بازارهای مالی دیگر، لوریج و یا اهرم در اختیار معامله‌گران قرار داده می‌شود. به طوری که با استفاده از این اهرم، معامله‌گران قادر خواهند بود با چندین برابر سرمایه اولیه خود وارد معامله شوند.

اهرم و یا لوریج در فارکس به همان اندازه که می‌تواند سود معامله را افزایش دهد؛ ممکن است منجر به ضرر و زیان زیادی برای معامله‌گران نیز شود. در این بازار مالی که امکان انجام معاملات به صورت اهرم‌دار وجود دارد، معامله‌گران باید مدیریت سرمایه خود را نیز به درستی انجام دهند. درغیراینصورت با کال مارجین مواجه خواهند شد.

کال مارجین یک پیام اخطار کسری بودجه به معامله‌گران می‌باشد. درحقیقت کال مارجین فارکس به نوعی معامله‌گر در بازار فارکس را وادار می‌کند تا کسری بودجه خود را به روشی ممکن، افزایش دهد.

درصورتی که معامله‌گران درک صحیحی از کال مارجین داشته باشند، می‌توانند معاملات خود را در شرایط بهتری پیش ببرند. به طوری که از ورود حسابشان به ضررهای بزرگ‌تر نیز جلوگیری می‌شود.

اگر نظری در زمینه کال مارجین فارکس دارید، حتما نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید. از همراهی شما تا انتهای این محتوا متشکریم.

 

سوالات متداول

 • آیا می‌توان از کال مارجین جلوگیری نمود؟

بله، با استفاده اصولی و درست از اهرم و یا لوریج، تعیین حد ضرر برای محدود کردن میزان ضرر در معاملات، ایجاد یک سبد متنوع از دارایی‌ها، تحلیل درست و اصولی بازار و… احتمال کال مارجین نیز کمتر می‌شود.

 • نحوه صادر شدن کال مارجین به چه صورت است؟

بروکر با ارسال ایمیل، نمایش اخطار در حساب معاملاتی و… معامله‌گر را از این وضعیت مطلع می‌کند.

 • چگونه باید از وضعیت کال مارجین خارج شویم؟

با شارژ حساب و همینطور واریز وجه به حساب، می‌توان از وضعیت کال مارجین خارج شد.

محتوای این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *