12 سال سابقه
اوربکس

اهرم یا لوریج در فارکس چیست؟ کلیدی در تحلیل تغییرات قیمتی

از لوریج می‌توانید به‌ عنوان یک اهرم برای دستیابی به سود بیشتر حتی با مقدار سرمایه کم استفاده کنید. از این رو لازم است برای به‌کاربردن لوریج در معامله‌های ارزی ضمن داشتن آگاهی نسبت به اینکه لوریج در فارکس چیست، نکات و تکنیک‌های استفاده از آن را نیز دانسته و در جای مناسب آن را به کار گیرید.

 مفهوم لوریج یا اهرم در فارکس

این اصطلاح پرکاربرد در معاملات فارکس که از جذابیت‌های بازار به شمار می‌رود، شرایطی را فراهم می‌کند تا کاربر بتواند با مقدار کمی از سرمایه اصلی خود نیز معامله‌های بزرگ را انجام داده و به سود بالایی برسد. در واقع کمک می‌کند تا سود کاربر چندبرابر شود.

لوریج در فارکس ابزار کاربردی در بروکرها است که با نام اهرم نیز شناخته می‌شود که نوعی وام یا قرض به‌حساب می‌آید که کارگزاری به کاربران می‌دهد تا با واردکردن سرمایه در فارکس، بتواند مقدار سود یا ضرر خود را بیشتر کند. در اکثر مواقع، لوریج در فارکس به‌صورت a: b نمایش داده می‌شود که نشان‌دهنده میزان سرمایه واقعی سرمایه‌گذار (a) به کل مبلغی است که با کمک لوریج می‌تواند وارد معامله خود کند (b).

برای آشنایی بیشتر با بروکرها می‌توانید مقاله بروکر چیست را مطالعه کنید.

یکی از نکات مهم در هنگام استفاده از لوریج مناسب در فارکس باتوجه‌به اینکه بروکرها در انجام هر معامله مقداری از سرمایه را به‌عنوان کارمزد خود دریافت می‌کنند، این است که نباید اجازه دهید سرمایه شما به مقدار صفر برسد. در صورتی که معامله با ضرر برای شما همراه شود و مقدار آن برابر با سرمایه اولیه باشد، معامله به‌صورت خودکار متوقف می‌شود.

لوریج باعث شده تا تعداد بسیاری از کاربرانی که نمی‌خواهند تمام سرمایه خود را وارد بازار کنند، بیشتر به سمت استفاده از آن جذب شوند. دقت داشته باشید که به‌کاربردن لوریج تنها با سود همراه نیست و می‌تواند میزان احتمال ضرر را نیز افزایش دهد به همین علت آن را با اصلاح شمشیر دو لبه نیز می‌شناسند.

مطالعه کنید: اسپرد در فارکس چیست

به‌عنوان‌مثال، فرض کنید شما سرمایه‌ای معادل با ۱۰۰ دلار دارید که برای انجام معاملات ارزی در بازار فارکس مبلغ کمی به‌حساب می‌آید، در اینجا لازم است تا باتوجه‌به بروکر انتخابی خود، لوریج مناسب را به کار ببرید. بهترین لوریج برای ۱۰۰ دلار مانند ۱: ۱۰۰ موجب می‌شود تا بتوانید با سرمایه ۱۰۰۰۰ دلاری وارد معامله شوید و در مقابل از سود بیشتری بهره‌مند شوید.

این در حالی است که صد دلار شما به‌عنوان تضمین در نزد بروکر باقی می‌ماند و در صورت دستیابی به سود، این مقدار به همراه سود به‌دست‌آمده در اختیارتان قرار داده می‌شود. دقت داشته باشید معامله تا زمانی قابل‌انجام است که مقدار مجموعه ضرر بیشتر از سرمایه اولیه یعنی همان ۱۰۰ دلار نشود.

اهمیت استفاده از لوریج در فارکس

مطالعه کنید: ماشین حساب فارکس چیست؟

اهمیت استفاده از لوریج

یکی از مهم‌ترین اهداف و علل اصلی به‌کاربردن لوریج مناسب در فارکس، افزایش مبلغ سرمایه‌گذاری در خرید و فروش‌ها باهدف بالابردن میزان سود معامله است. باتوجه‌به مثال گفته شده می‌توان گفت اگر کاربری که صد دلار به‌عنوان سرمایه را وارد معامله می‌کند از لوریج استفاده نکند، روند معامله آن با مقدار ۱۰ درصد سود به‌دست‌آمده بسته خواهد شد و مقدار کل دارایی به میزان ۱۱۰ دلار می‌شود.

درحالی‌که اگر کاربر موردنظر از لوریج مناسب، مانند لوریج ۱۰ استفاده کند و همراه با سرمایه اصلی خود، آن را وارد معامله کند، کل سرمایه او ۱۰۰۰ دلار خواهد بود. با انجام محاسبه لوریج در فارکس می‌توان نتیجه‌گیری کرد که رشد ۱۰ درصدی سرمایه اولیه باعث می‌شود تا کل پول ۱۰ درصد افزایش پیدا کند. در این صورت اگر معامله بسته شود و کاربر از آن خارج شود، کل سرمایه ۱۱۰۰ دلار است ۹۰۰ دلار آن به‌عنوان قرض به کارگزاری بوده و در نهایت ۲۰۰ دلار سود معامله وارد حساب کاربری می‌شود.

با ذکر این مثال متوجه شدید که به‌کاربردن لوریج مناسب، تأثیر مستقیمی در افزایش میزان سود و دارایی کاربر خواهد داشت. همان‌طور که گفته شد، اهرم یا لوریج به‌ عنوان یک شمشیر دو لبه شناخته می‌شود که در صورت نداشتن عملکرد مناسب در بازار، می‌تواند کاربر را با ضرر روبرو کند.

باتوجه‌ به مثال قبلی، اگر فرد با سرمایه ۱۰۰ دلاری خود و همان لوریج ۱۰ وارد معامله شده و با مقدار ۵ درصد ضرر، معامله بسته شود، میزان ضرر واردآمده به کاربر ۵ درصد مقدار کل سرمایه یعنی ۱۰۰۰ دلار است که مبلغی معادل با ۵۰ دلار می‌شود که کل سرمایه حساب کاربر مقدار ۹۵۰ دلار خواهد بود. ازآنجایی‌که ۹۰۰ دلار به‌عنوان وام دریافتی است در نهایت موجودی حساب برابر ۵۰ دلار خواهد بود.

این مقدار معادل نصف سرمایه اولیه است که نشان می‌دهد، استفاده از اهرم همان‌طور که می‌تواند سوددهی را افزایش دهد می‌تواند شما را با مقدار ضرر بالایی نیز از معامله خارج کند. نکته قابل‌توجه در میزان ضرر قابل‌قبول از معامله انجام شده، به مقدار کل سرمایه اولیه کاربر است.

در صورتی که این دارایی با خطر مواجه شود، ضمن اعلام هشدار از جانب بروکرها، دستگاه معاملاتی در صورت عدم توجه کاربر به افزایش سرمایه خود یا خارج‌شدن از معامله، خود به‌ خود بسته خواهد شد.

مطالعه کنید: رگوله فارکس چیست

مزایا و معایب استفاده از لوریج در فارکس

از مهم‌ترین مزیت‌های لوریج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دستیابی به سود چندبرابری سرمایه اولیه همراه با آزاد ماندن باقی سرمایه جهت استفاده در معاملات دیگر
  • کسب سود و دارایی بیشتر در پایان معاملات موفق برای کاربر
  • ایجاد تنوع در سرمایه‌گذاری‌ها با امکان بالابردن ارزش سرمایه اولیه در هنگام استفاده از لوریج

همان‌طور که گفته شد، به‌کاربردن لوریج در متاتریدر توسط کاربران علاوه بر اینکه با سود بیشتری همراه است در برخی موارد می‌تواند احتمال واردشدن ضرر به کاربر را نیز افزایش دهد. از این رو می‌توان معایب لوریج را به‌صورت زیر عنوان کرد:

  • افزایش مقدار ضرر احتمالی واردآمده به تریدر در صورت انجام معامله ناموفق
  • امکان ازبین‌رفتن تمام سرمایه کاربر در صورت بیشترشدن حداقل مارجین موردنیاز کارگزاری از مقدار دارایی موجود
  • پرداخت کارمزد یا بهره به بروکر منتخب

رابطه لوریج و مارجین چیست؟

رابطه لوریج و مارجین چیست؟

برای‌آنکه درک درستی از رابطه لوریج در فارکس و مارجین داشته باشید لازم است ابتدا تعریف مارجین را بدانید. مارجین مقدار وجه یا تضمینی است که کارگزاری یا بروکر هنگام انجام معاملات در حساب کاربر بلوکه می‌کند و در صورت بسته‌شدن آن، مارجین را آزاد می‌کند. از مارجین‌ها برای تولید Leverage یا همان اهرم‌ها استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم نمونه‌هایی از رابطه مارجین و لورجین را در معاملات فارکس نمایش دهیم، به‌صورت زیر خواهد بود:

تناسب لوریج مارجین مورد نیاز جفت ارز معامله شده
1:50 2 درصد EUR/USD
1:20 5 درصد GBP/USD
1:25 4 درصد USD/JPY
1:33 3 درصد EUR/AUD

 

برای درک بهتر رابطه مارجین و لوریج به مثال زیر توجه کنید:

هرگاه یک کاربر بازار ارز دیجیتال یا همان تریدر یک معامله را باز می‌کند، میزان مبلغ مشخصی از سرمایه او در حساب کاربری مسدود می‌شود تا بتواند از لوریج یا اهرم استفاده کند. این مبلغ که به‌صورت درصدی عنوان می‌شود را مارجین می‌نامند که یک رابطه معکوس با لوریج دارد.

برای‌آنکه بتوانید اهرم را در حساب کاربری خود اعمال کنید، لازم است مقدار مارجین را تهیه کنید. مارجین به‌کاررفته بلوکه شده تا بروکر یا کارگزاری مطمئن شود مقدار ضرری که ممکن است در معامله با آن مواجه شوید از سرمایه خودتان خارج می‌شود.

نحوه محاسبه لوریج با کمک مارجین به‌صورت زیر است:

لوریج = ۱ تقسیم بر مارجین موردنیاز

برای مثال می‌توان گفت، اگر مارجین موردنیاز ۵ درصد باشد، لوریج آن به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:

۵% / ۱ = ۲۰

مارجین موردنیاز را می‌توانید از تقسیم ۱ بر نسبت لوریج‌ها به دست آورید. هرچند هر دو اصطلاح اهرم و مارجین به یک موضوع اشاره می‌کنند؛ اما در مقدار و نحوه محاسبه با یکدیگر و عملکرد خود متفاوت هستند.

جدول لوریج و اهرم با اعداد آن‌ها و مثال

باتوجه‌به اینکه با دو مفهوم اصلی بازار فارکس با نام لوریج و مارجین آشنا شده‌اید می‌توانید مقادیر متناسب آن‌ها برای کسب موفقیت در بازار و دستیابی به سود بیشتر را در جدول لوریج زیر مشاهده کرده و مقدار مارجین موردنیاز برای لوریج انتخابی خود را انتخاب کنید. این جدول بر اساس انجام معامله‌ای با سرمایه اولیه‌ای به ارزش صدهزار دلار تنظیم شده است.

اهرم یا لوریج مارجین
1:1 100000 دلار
1:2 50000 دلار
1:10 10000 دلار
1:100 1000 دلار
1:1000 100 دلار

 

تفاوت لوریج در فارکس و ارز دیجیتال

لوریج در بازارهای ارز دیجیتال مانند margin و futures به کار برده می‌شود. کارگزاری‌های ارز دیجیتال این امکان را فراهم کرده‌اند تا معامله‌گران بتوانند لوریج ۱: ۱۰۰ را در دادوستدهای خود استفاده کنند. به‌عنوان‌ مثال برای انجام معامله در بازار فیوچرز شما با سرمایه ۱۰ میلیون وارد می‌شوید و از لوریج یا اهرم ۳ استفاده می‌کنید. در این صورت سرمایه شما به مبلغ ۳۰ میلیون ریال وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شود و می‌توانید معاملات خود را انجام دهید.

باتوجه‌به توضیحات داده شده شاید به نظر برسد که هیچ تفاوتی میان لوریج به‌کاررفته در فارکس و ارزهای دیجیتال وجود ندارد؛ اما با نگاهی دقیق‌تر می‌توان تفاوت لوریج در فارکس و ارز دیجیتال را به‌صورت زیر بیان کرد:

  1. لوریج در فارکس باهدف دستیابی به سرمایه اولیه موردنیاز برای شروع معاملات مورداستفاده قرار می‌گیرد، این در حالی است که لوریج در ارز دیجیتال باهدف افزایش مقدار شانس سود در خرید و فروش‌های Futures و مارجین به کار برده می‌شود و از طرفی میزان ریسک و احتمال ضرر را نیز به همان میزان افزایش می‌دهد.
  2. اهرم‌ها در بازار فارکس تأثیر به سزایی در سود و زیان دادوستدها ندارند به همین علت است که بروکرهای فارکس بیشتر اهرم‌ها را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. هنگام انتخاب، هرچه لوریج بیشتر باشد، معامله شما دیرتر به سطح کال مارجین و در نهایت توقف آن می‌رسد. درحالی‌که لوریج در ارز دیجیتال هرچه بیشتر باشد، سودآوری بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت.

لوریج در فارکس

آشنا شوید: استراتژی مارتینگل

سخن پایانی

 لوریج در فارکس از ابزارهای پر طرف‌دار و پر خطر بازارهای مالی است که به‌عنوان یک اهرم به‌منظور افزایش سرمایه اولیه استفاده می‌شود. در واقع لوریج به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا با مقدار اندکی از سرمایه خود، بتوانند خریدوفروش سودآوری را انجام دهند.

لوریج در فارکس می‌تواند سود شما را چندین برابر کرده و در مقابل در صورت عدم موفقیت در انجام معامله به همان میزان نیز شما را متضرر کند تا جایی که به بروکر به‌عنوان وام‌دهنده اهرم ضرری وارد نشود، در غیر این صورت معامله به‌صورت خودبه‌خود بسته شده و ممکن است سرمایه اولیه نیز از بین برود. در نتیجه برای‌آنکه بتوانید عملکرد صحیحی در بازار داشته و از دارایی اندک خود نیز سودآوری بالایی به دست آورید، لازم است اطلاعات کافی درباره انتخاب لوریج مناسب در فارکس داشته باشید.

محتوای این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *