12 سال سابقه
اوربکس

ماشین حساب فارکس چیست؟ بهترین آن کدام است؟

ماشین حساب فارکس چیست؟

لازمه فعالیت در بازار فارکس، اطلاع از روش انجام معامله در این بازار مالی و نحوه چیدن استراتژی‌های معاملاتی است. ضمن اینکه هر تریدری که قصد دارد یک معامله را در این بازار مالی انجام دهد، پیش از اینکه سرمایه خود را به خطر بیاندازد، باید ابتدا اندازه پوزیشن و مقدار سود و زیانی که انتظار دارد را محاسبه نماید. درصورتی که معامله‌گر بدون محاسبات، اقدام به معامله در بازار مالی فارکس نماید، عملا ریسک کرده و سرمایه خود را در معرض خطر و از دست دادن قرار داده‌ است. یکی از ابزارهایی که به معامله‌گران کمک می‌کند تا محاسبات قبل از معامله‌ را راحت‌تر و بدون خطا انجام دهند، ماشین حساب فارکس است. با استفاده از ماشین حساب فارکس، می‌توان کیفیت معاملات را ارتقاء داد و سرعت انجام معاملات را افزایش داد. در ادامه با ما همراه شوید تا با سوال ماشین حساب فارکس چیست؟ آشنا شویم.

ماشین حساب فارکس چیست؟

ماشین حساب فارکس (Forex calculator) ، همانطور که از نامش مشخص است، به نوعی یک دستیار تریدر به شمار می‌رود و به معامله‌گران کمک می‌کند تا با استفاده از آن محاسباتی که نیاز دارند را به راحتی انجام دهند. به طوری که با استفاده از ماشین حساب فارکس، می‌توان میزان ریسک به ریوارد را در سرمایه گذاری در فارکس، اندازه پوزیشن، سود و زیان یک معامله و … را به راحتی محاسبه نمود.

بنابراین با استفاده از ماشین حساب فارکس، می‌توان پیش از ورود به یک معامله، تا حدودی به آنچه که قرار است در معامله اتفاق بیافتد، واقف شد. اینگونه با اطلاع از سود و ضرری که در یک معامله وجود خواهد داشت، راحت‌تر نیز می‌توان یک سفارش را تنظیم کرد و حتی در صورتی که در یک معامله نوساناتی نیز وجود داشت، بدون اینکه با یک تصمیم ناگهانی معامله را لغو کرد، منتظر نتیجه بود.

بنابراین در ادامه بررسی ماشین حساب فارکس چیست؟ باید بگوییم که ماشین حساب فارکس یک ابزار محاسباتی الکترونیکی می‌باشد که از آن برای انجام محاسبات مرتبط با معاملات فارکس استفاده می‌شود. این ابزار در قالب یک نرم افزار کامپیوتری و یا برنامه‌های موبایل طراحی می‌شود و دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی است که با استفاده از آن می‌توان خیلی سریع و دقیق، اطلاعات مالی مرتبط با بازار فارکس را محاسبه کرد.

چرا باید در بازار فارکس از ماشین حساب استفاده کنیم؟

یک تریدر حرفه‌ای و دانا، از این موضوع اطلاع دارد که پیش از هر معامله‌ای که در بازار فارکس صورت می‌گیرد، بسیار مهم است از اینکه چه میزان سرمایه او در خطر خواهد بود، اطلاع داشته باشد. همینطور بسیار مهم است تریدر از این موضوع مطلع شود که تا چه مقدار از یک معامله به سوددهی خواهد رسید.

بنابراین بسیار مهم است که افراد با انواع ماشین حساب در بازار فارکس آشنایی داشته باشند و از آن‌ها برای بررسی میزان سود و ضرر یک معامله استفاده کنند. از مزیت‌ها و یا لزوم استفاده از ماشین حساب فارکس، می‌توان به تسهیل محاسبات یک معامله اشاره کرد. بنابراین اصلی‌ترین کاربردی که ماشین حساب فارکس دارد، تسهیل کننده محاسبات پیش از معامله و استفاده از سیگنال فارکس است.

با استفاده از ماشین حساب فارکس، کافی است اطلاعات و پارامترهای مورد نیاز را وارد کنید تا در کوتاه‌ترین زمان، از میزان ریسک معامله مطلع گردید. در نظر داشته باشید که امروزه ماشین‌ حساب‌های فارکس جدیدی نیز عرضه شده‌اند که به راحتی با استفاده از آن‌ها امکان محاسبه مارجین (Margin)، لوریج در فارکس (Leverage)، پیپ در فارکس (Pip) و… نیز وجود دارد.

کاربرد ماشین حساب فارکس


تحلیل فاندامنتال فارکس و یا تحلیل بنیادی فارکس، جزو روش‌های بسیار مهمی است که سرمایه‌گذاران و تریدرهای موفق در این بازار مالی بزرگ، از آن استفاده می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم حتما از مقاله «تحلیل فاندامنتال فارکس چیست؟» بازدید کنید.

نحوه کار با ماشین حساب فارکس

اگر می‌خواهید از ماشین حساب فارکس استفاده کنید، در ابتدا باید مشخص کنید که به چه اطلاعاتی از معامله‌ای که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارید، نیاز خواهید داشت. پس از مشخص شدن اطلاعات مورد نیاز، باید نوع ماشین حساب را انتخاب نمایید و سپس فیلدهایی که در آن ماشین حساب خالی است را تکمیل کنید.به همین آسانی و پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده، ماشین حساب، خیلی سریع اطلاعات را پردازش کرده و به شما پاسخ خواهد داد.

به طوری که با استفاده از انواع مختلفی از ماشین حساب‌های بازار فارکس، می‌توانید در کم‌ترین زمان و فقط با وارد کردن چندین پارامتر، اطلاعاتی شامل میزان ریسک معامله، مارجین، لوریج، پیپ و … را محاسبه نمایید.

اغلب بروکرهای معتبر در بازار فارکس، برای اینکه کیفیت خدماتی که به مشتریان خود ارائه می‌دهند را ارتقاء دهند، دارای ماشین حساب فارکس هستند. اگر نمی‌دانید “بروکر چیست” کلیک کنید.

کاربرد ماشین حساب فارکس

با استفاده از ماشین‌ حساب‌ بازار فارکس، ضمن اینکه می‌توان مقدار حجم معامله و ضرر و زیان معامله را محاسبه نمود؛ می‌توان از این ابزار کاربردی، در تشخیص الگوهای قیمتی بازار نیز استفاده کرد چراکه این ابزار اطلاعاتی را از میزان بازدهی یک سیستم معاملاتی به کاربران ارائه می‌دهد.

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که ماشین حساب فارکس دارد، سریع بودن است. به طوری که با استفاده از آن، می‌توان تمامی محاسبات را در طی مدت زمان بسیار کوتاهی انجام داد. بدون اینکه به زمان و یا انرژی زیادی نیاز باشد.

بنابراین در حالت کلی باید بگوییم که ماشین حساب بازار فارکس، صرفا یک ابزار می‌باشد؛ به طوری که شما باید با اطلاعاتی که این ابزار در اختیار شما قرار می‌دهد، برای شرکت در یک معامله تصمیم گیری کنید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین کاربردهای ماشین حساب فارکس اشاره کرده‌ایم:

 • محاسبه میزان سود و ضرر در معاملات فارکس
 • به دست آوردن نسبت ریسک به ریوارد در یک معامله
 • محاسبه اعداد فیبوناچی
 • به دست آوردن اندازه و میزان پیپ در یک پوزیشن معاملاتی
 • یافتن یک نقاط پیوت پوینت در منطقه مورد نظر
 • محاسبه میزان لوریج برای ورود به یک معامله
 • محاسبه ارزش ارزهای مختلف در مقایسه با یکدیگر
 • و …

با برخی از ماشین حساب‌های فارکس، حتی می‌توانید یک الگوی قیمتی را در این بازار مالی شناسایی نمایید و از طریق آن به اطلاعاتی از بازدهی سیستم تجاری خود دست پیدا کنید.

کاربرد ماشین حساب فارکس

مطالعه کنید: نحوه معامله در بازار فارکس برای مبتدیان

با بررسی تاریخچه بازار فارکس، می‌توان گفت این بازار فعالیت خود را در سال 1973 میلادی و در پی شناوری نرخ ارز آغاز نمود. این بازار در حال حاضر نیز در حال رشد است و تریدرها و سرمایه‌گذران بسیاری در آن به عنوان بزرگ‌ترین بازار مالی در جهان، فعالیت دارند. در حال حاضر بازار فارکس، یکی از پویاترین و پیچیده‌ترین بازارهای مالی می‌باشد که تحت تاثیر عوامل متعددی از جمله عوامل سیاسی، اقتصادی و جهانی است.

انواع ماشین حساب فارکس

ماشین حساب‌های بازار فارکس متناسب با محاسباتی که انجام می‌دهند و همینطور اطلاعاتی که در اختیار تریدر قرار می‌دهند، دارای انواع مختلفی هستند.

در ادامه به منظور راهنمایی شما همراهان گرمی سایت فارکس، در مورد انواع ماشین حساب‌هایی که در بازار فارکس کاربرد دارند، توضیحاتی را آورده‌ایم.

ماشین حساب فیبوناچی

برای پیدا کردن بهترین نقاط ورود و خروج به معامله و همینطور تعیین کردن حد سود و ضرر یک معامله، می‌توان از اندیکاتور سطوح بازگشتی فیبوناچی استفاده کرد و سطوح حمایت و مقاومت را خیلی ساده مشخص نمود.

پس از استفاده از اندیکاتور، می‌توان مقدار سقف و کف قیمت در معاملات را نیز در ماشین حساب فیبوناپی قرار دارد و به نسبت‌های فیبوناچی اصلاحی و اکستنشن در روندهای صعودی و نزولی دست یافت. اگر نمی‌دانید “ اندیکاتور فارکس چیست ” کلیک کنید.

ماشین حساب مارجین

بسیاری از تریدرهای بازار فارکس در معاملاتی که انجام می‌دهند، از اهرم استفاده می‌کنند. این دسته از افراد باید مقدار مارجین را نیز در مقایسه با موجودی حساب خود محاسبه نمایند. در صورتی که اهرم بدون استفاده از ماشین حساب مارجین و محاسبه مارجین استفاده شود، احتمال کال مارجین شدن و بسته شدن خودکار معامله نیز بالاتر می‌رود.

ماشین حساب ریسک و ریوارد فارکس

یکی دیگر از بهترین ماشین حساب فارکس، ماشین حساب ریسک و ریوارد فارکس است. هر کدام از تریدرهایی که در بازار فارکس حضور دارند، باید پیش از اینکه معاملات خود را انجام دهند، ابتدا نسبت ریسک به ریوارد معاملات خود را محاسبه کنند تا اطمینان حاصل کنند معامله‌ای که در حال انجام آن هستند، به سوددهی ختم خواهد شد. برای رسیدن به این نتیجه، ماشین حساب ریسک به ریوارد کاربرد دارد.

ماشین حساب محاسبه لات

ماشین حساب اندازه‌گیری لات برای تجزیه و تحلیل اندازه‌های لات کارایی دارد. در حقیقت اگر از ماشین حساب لات استفاده کنید، متوجه خواهید شد که چند واحد ارز در حساب خود دارید و متناسب با آن باید چند لات برای معامله اختصاص دهید. تریدرهای حرفه‌ای خوب می‌دانند که برای مدیریت ریسک، مدیریت اندازه لات حساب ضرورت دارد. خوشبختانه با استفاده از ماشین حساب محاسبه لات، خیلی راحت می‌توان به این اطلاعات دسترسی داشت.

ماشین حساب سواپ

در صورتی که معامله‌ای که تریدر انجام می‌دهد، بیش از یک روز باز باشد، باید نرخ بهره شبانه را به بروکر فارکس پرداخت کند. این هزینه با توجه به پارامترهایی شامل جفت ارز در حال معامله، اندازه معامله، تعداد روزهای باز بودن معامله و … متفاوت است. با دادن این پارامترها به ماشین حساب سوآپ شبانه، می‌توان میزان سوآپی که به آن تعلق می‌گیرد را محاسبه کرد.

ماشین حساب اسپرد

بروکرهای مختلف برای معامله جفت‌ارزهای مختلف و در حساب‌های معاملاتی گوناگون، اسپردهای متفاوتی را نیز دریافت می‌کنند. میزان اسپرد بر اساس پیپ محاسبه می‌گردد. اینکه بخواهید خودتان اسپرد یک معامله را محاسبه کنید، کاری زمانبر خواهد بود. به همین دلیل استفاده از ماشین حساب اسپرد به شما پیشنهاد می‌شود. برای کسب اطلاعات در مورد اسپرد، می توانید مقاله “ اسپرد در فارکس چیست” را مطالعه کنید.

ماشین حساب پیپ

پیپ یک واحد است که از آن برای اندازه‌گیری تغییرات قیمت یک جفت ارز در بازار فارکس استفاده می‌شود. محاسبه میزان سود و زیان معامله، بر اساس پیپ است. به همین دلیل مقادیر پیپ برای یک ارز عاملی است که تعیین کننده انجام معاملات است. این ماشین حساب، به خصوص برای معامله‌گران مبتدی بسیار کاربردی می‌باشد.

ماشین حساب تایم زون

از ماشین حساب تایم زون برای پیدا کردن سشن‌های خاص استفاده می‌کنند؛ با این ماشین حساب، محاسبه اختلاف منطقه زمانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن، امکان پذیر خواهد بود.

ماشین حساب لوریج

از ماشین حساب لوریج نیز همانطور از نامش برمی‌آید، برای محاسبه کردن میزان لوریج و یا اهرم متناسب با مقدار پوزیشن استفاده می‌گردد. با توجه به اینکه استفاده از اهرم در معاملات بازار فارکس، با ریسک بالایی همراه است، استفاده از این ماشین حساب برای محاسبه ریسک معامله، ضرورت دارد.

انواع ماشین حساب فارکس

کلیک کنید: واریز و برداشت پول در فارکس

 بهترین ماشین حساب فارکس

اغلب ماشین حساب‌هایی که در بازار فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرند، به صورت آنلاین کار می‌کنند؛ به طوری که با یک جستجوی ساده نیز می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت. این دسته از ماشین حساب‌ها نیازی به دانلود و یا نصب ندارند؛ به طوری که می‌توان به راحتی و بدون اینکه نیاز به راه‌اندازی خاصی داشته باشند، به صورت آنلاین از آن‌ها استفاده نمود.

با این حال در صورتی که مایل به استفاده از بهترین ماشین حساب فارکس هستید، می‌توانید متناسب با کاربردی که مد نظر دارید، از ماشین حساب مخصوص به همان کاربرد نیز استفاده کنید. در ادامه به منظور راهنمایی شما عزیزان، برخی از پرکاربردترین ماشین حساب‌ها در بازار فارکس را برای شما عزیزان معرفی کرده‌ایم.

 • Forex Calculators
 • FX Calculators
 • SureShotFX
 • STINU-Position Size Calculator

بهترین ماشین حساب فارکس برای محاسبه پیپ

ماشین حساب پیپ، یکی از ابزارهای بسیار مفید برای تریدرهای بازار مالی فارکس به شمار می‌رود که از آن برای اندازه گیری ارزش یک پیپ و یا چند پیپ در شرایط مختلف استفاده می‌گردد.

ماشین حساب پیپ ابزار بسیار مفیدی برای معامله گران فارکس است. با این ابزار می توانید ارزش یک یا چند پیپ را در شرایط مختلف اندازه گیری کنید.

عملکرد ماشین حساب پیپ ساده می‌باشد؛ به طوری که در این ماشین حساب، تعداد پیپ ها، جفت ارزی که می‌خواهید معامله کنید، اندازه معامله و ارزش سپرده گذاری و … را مشخص می‌کنید. سپس ماشین حساب، محاسبه می‌کند که تعداد پیپ‌های مورد نظر شما چقدر ارزش پولی دارد. در نظر داشته باشید هر چه درک یک معامله‌گر از پیپ بیشتر باشد و از اهمیت آن آگاه باشد، قطعا نیاز به یک ماشین حساب پیپ را نیز بیشتر احساس خواهد کرد.

بهترین ماشین حساب فارکس برای محاسبه لوریج

یکی از ابزارهایی که بروکرهای بازار فارکس در اختیار تریدرها قرار می‌دهند، لوریج و یا اهرم است. به واسطه لوریج و یا اهرم، تریدرها در بازار فارکس می‌توانند با چندین برابر موجودی حساب خود در یک معامله شرکت کنند. به طوری که اگر معامله‌گر از لوریج حساب معاملاتی 1:1000 استفاده کند، می‌تواند در معامله‌ای با سرمایه‌ای 1000 برابر با سرمایه اولیه خود شرکت کند. به همین دلیل بسیار مهم است که افراد به همان نسبت که سرمایه اولیه خود را افزایش می‌دهند، میزان ریسک معامله و سود و ضرر آن را نیز تغییر دهند تا با یک اشتباه کوچک، موجودی حسابشان، صفر نشود. به همین دلیل استفاده از ماشین‌ حساب‌های لوریج، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه با استفاده از آن، می‌توان تمامی محاسبات را انجام داد و از ضررهای احتمالی جلوگیری نمود.

به طوری که این ماشین حساب‌ها سود و زیان نهایی را برای شما تعیین می‌کنند و اینگونه است که می‌توانید با احتیاط و عملکرد بهتری در بازارهای مالی عمل کنید و توانایی خود را در معاملات با حجم بالا نیز محک بزنید. در غیراینصورت محکوم به شکست خواهید بود.

بهترین ماشین حساب فارکس برای محاسبه ریسک به ریوارد فارکس (R/R)

ماشین حساب ریسک به ریوارد فارکس و یا ماشین حساب محاسبه سود و زیان فارکس، یکی دیگر از ابزارهای کاربردی است که با استفاده از آن، به راحتی می‌توان سود و یا زیان بالقوه در یک معامله را محاسبه نمود. به طوری که باید پارامترهایی شامل قیمت‌های ورودی و خروجی از یک معامله برای یک جفت ارز را برای این ماشین حساب مشخص کرد تا اندازه معامله را تعیین نماید. این ماشین حساب یک ابزار کاربردی است که تعیین می‌کند آیا یک معامله دارای ارزش انجام دادن می‌باشد یا خیر.

بهترین ماشین حساب فارکس برای محاسبه مارجین

پیش از اینکه وارد یک معامله شوید، باید مشخص کنید که چه میزان سرمایه را می‌توانید در بازار فارکس و برای شرکت در معاملات اختصاص دهید. تصمیم‌گیری در مورد این جریان، یک موضوع شخصی برای معامله‌گر است؛ با این حال اگر مبتدی هستید، توصیه می‌کنیم به اندازه‌ای در معاملات بازار فارکس سرمایه گذاری کنید که توانایی از دست دادن آن را داشته باشید. با استفاده از ماشین حساب مارجین، می‌توان به تناسب لوریجی که در معامله مورد استفاده قرار می‌گیرد، وجه تضمین و یا مارجین یک معامله را مشخص کرد.

بهترین ماشین حساب فارکس

از دست ندهید: خرید سهام در فارکس چگونه است؟

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به سوال ماشین حساب فارکس چیست؟ بهترین آن کدام است؟ پاسخ دهیم. ماشین حساب فارکس، یکی از ابزارهای کاربردی برای ترید در بازار فارکس است که این امکان را به معامله‌گران می‌دهد تا در بازه زمانی کوتاهی، به محاسبات دقیقی از مقدار ریسک و ریوارد، سود و زیان، اندازه معامله، مارجین، لوریج و … برسند. اینگونه است که می‌توانند با یک دید باز و اطلاعات کافی و دقیق، در یک معامله شرکت کنند.

همانطور که مطالعه کردید، ماشین‌ حساب‌های بازار فارکس متناسب با اطلاعاتی که به معامله گران می‌دهند، دارای انواع مختلفی نیز می‌باشند. بنابراین هر تریدر باید بر اساس پارامترهایی که در اختیار دارد و همینطور اطلاعاتی که می‌خواهد از آن‌ها مطلع شوید، از ماشین حساب مناسب با کاربرد مدنظرش نیز استفاده کند.

امیدواریم مطالعه این محتوا، به شما کمک کند تا به پاسخ سوال خود که ماشین حساب فارکس چیست، برسید. اگر در زمینه ماشین حساب فارکس چیست؟ فارکس چیست ؟ حساب دمو چیست؟ و … سوالی دارید، حتما در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان مجموعه پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهند بود.

سوالات متداول

 • کاربرد ماشین حساب فارکس چیست؟

با استفاده از ماشین حساب فارکس می‌توان اطلاعات مختلفی از جمله پیپ، لوریج، مارجین، نسبت ریسک به ریوارد، میزان حجم معاملات و … را محاسبه نمود.

 • بهترین ماشین حساب فارکس، کدام است؟

هر کدام از ماشین حساب‌های فارکس که اطلاعات دقیقی را به کاربران بدهند؛ به طوری که نتایج ماشین حساب با نتایج نهایی مطابقت داشته باشد، در دسته بندی بهترین ماشین‌ بازار فارکس قرار خواهد داشت.

 • آیا برای کار کردن با ماشین حساب فارکس، باید تخصص داشت؟

خیر، کار کردن با ماشین حساب فارکس، نیازی به دانش و یا مهارت خاصی ندارد. به طوری که برای کار کردن با این ماشین حساب‌ها کافی است اطلاعات مورد نظر و خواسته شده را وارد کنید و سپس اطلاعاتی که می‌خواهید را دریافت کنید.

 • آیا ماشین حساب فارکس، اطلاعاتی در جهت تجزیه و تحلیل بازار نیز ارائه می‌کند؟

برخی از ماشین‌ حساب‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از قابلیت تجزیه و تحلیل تاریخچه معاملات نیز برخوردار هستند و به تریدرها کمک می‌کنند تا بازار را به درستی تحلیل کنند و سپس در یک معامله شرکت کنند.

 • آیا استفاده از ماشین حساب فارکس، منجر به کاهش اشتباهات انسانی می‌شود؟

بله، تریدرها می‌توانند به راحتی از ماشین حساب‌ها استفاده کنند تا اینگونه بتوانند اشتباهات انسانی که در محاسبات و مدیریت معاملات داشته‌اند را کاهش دهند.

 • آیا استفاده از ماشین حساب فارکس به صورت رایگان، امکان پذیر است؟

بله، بسیاری از ماشین حساب‌هایی که در بازار فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرند، به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می‌گیرند. با این حال افراد برای استفاده از نسخه‌های پیشرفته‌تر باید هزینه کنند.

 • آیا تمامی ماشین‌ حساب‌هایی که در بازار فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرند، اطلاعاتی دقیقی را در اختیار تریدر قرار می‌دهند؟

خیر، بهتر است از ماشین‌ حساب‌های فارکس که توسط منابع معتبر ارائه می‌شوند، استفاده کنید تا بتوانید به اطلاعات دقیق نیز دسترسی داشته باشید.

محتوای این مقاله:

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *