12 سال سابقه
اوربکس

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی در فارکس چیست؟ (به زبان ساده) + نحوه انجام

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی در فارکس چیست؟

تحلیل بنیادی فارکس یا فاندامنتال (Fundamental Analysis) یکی از الزامات ورود به بازارهای مالی است؛ به طوری که معامله‌گر و تریدر بازار فارکس، از این تحلیل در کنار تحلیل تکنیکال برای معامله در بازارهای مالی استفاده می‌کند. در تحلیل بنیادی، تریدرهای بازارهای مالی ابتدا باید اقدام به شناخت و تحلیل عوامل اقتصادی و سیاسی نمایند تا قادر به تشخیص جهت حرکت بازار در آینده باشند. از این طریق است که معامله‌گران از طریق معامله در این بازار مالی، می‌توانند به موفقیت‌های بسیاری برسند.

در تحلیل فاندامنتال فارکس و یا تحلیل بنیادی، پارامترهای بسیاری شامل گزارش‌های اقتصادی، داده‌ها، اطلاعیه‌ها، رویدادهای خبری و … مورد بررسی قرار می‌گیرند. معامله‌گرانی که از تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند، روند تغییر قیمت ارز در آینده را با بررسی و مطالعه عواملی که نام بردیم، تشخیص می‌دهند و اینگونه قادر خواهند بود که معاملات بهتری را انجام دهند. در ادامه با ما همراه شوید تا به زبان ساده، با تحلیل فاندامنتال فارکس و یا بنیادی در بازارهای مالی از جمله بازار مالی بزرگ فارکس آشنا شویم.

تحلیل بنیادی فارکس چیست؟

یکی از کاربردهای تحلیل بنیادی، شناسایی روند صعودی و یا نزولی یک ارز در بازار فارکس است.

تحلیل بنیادی در بازار فارکس، یکی از روش‌های تحلیلی است که در آن، معامله‌گران، داده‌ها و شرایط اقتصادی در کشور را مورد بررسی قرار می‌دهند تا به واسطه آن بتوانند قیمت حرکت یک ارز و یا ارزهای مختلف در آینده را پیش‌بینی کنند.

در نظر داشته باشید که به صورت روزانه و یا حتی ساعتی، اخبار و یا گزارش‌هایی در ارتباط با رویدادهای اقتصادی منتشر می‌گردد که هر یک از این اخبار، بر روی ارزش نسبی یک ارز، تاثیر مستقیمی را دارند. به همین دلیل در تحلیل فاندامنتال فارکس، ابتدا شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشورها مورد بررسی قرار می‌گیرد. سپس معامله‌گران سعی می‌کنند بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده‌اند، روند حرکت یک ارز را در آینده پیش‌بینی کنند.

بنابراین اینطور باید بگوییم که در تحلیل بنیادی و یا فاندامنتال، عوامل اقتصادی دارای نقش بسیار مهمی هستند؛ به همین دلیل معامله‌گرانی که از این تحلیل استفاده می‌کنند، باید توجه ویژه‌ای به این پارامتر داشته باشند. به طوری که هرچه اقتصاد یک کشوری در شرایط مطلوب‌تری قرار داشته باشد، قطعا سرمایه‌گذاران بیشتری نیز مایل به سرمایه‌گذاری فارکس و معامله ارز در آن کشورها خواهند بود.

مزایا و معایب فاندامنتال

مطالعه کنید: لات در فارکس

مزایا و معایب تحلیل بنیادی و یا فاندامنتال در فارکس

برای فعالیت‌ در بازار فارکس، افراد از تحلیل‌های متفاوتی استفاده می‌کنند؛ برخی از افراد برای پیش بینی روند قیمت جفت ارزها در بازار فارکس، به سراغ تحلیل بنیادی می‌روند. به طوری که استراتژی‌های معاملاتی خود را بر اساس اطلاعاتی که از تحلیل بنیادی به دست می‌آورند، می‌چینند.

استفاده از تحلیل بنیادی و یا فاندامنتال در بازار فارکس، با برخی مزایا و معایب همراه است که در ادامه قصد داریم به آن‌ها بپردازیم.

مزایای تحلیل بنیادی فارکس

استفاده از تحلیل بنیادی و یا فاندامنتال در بازار فارکس، با مزایای زیر همراه است:

شناسایی روند‌های بلندمدت ارزهای مختلف

معامله‌گرانی که در بازار مالی فارکس، از تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند، قادر هستند تا به راحتی روندهای بلندمدت و طولانی یک سهام و یا جفت ارز را تشخیص دهند. درحقیقت معامله‌گرانی که از این تحلیل برای معامله در بازار فارکس استفاده می‌کنند، به دلیل به دست آوردن یک دید بلندمدت، از نوسانات موقتی و کوتاهی که جفت ارزها تجربه می‌کنند، نمی‌ترسند و با اطمینان معامله می‌کنند.

ارزیابی و ارزش گذاری

اغلب افرادی که در بازار مالی فارکس حضور دارند، علاقه‌مند هستند از طریق یک سرمایه‌گذاری بلندمدت و ارزشمند، به سودهای بسیاری نیز برسند. به همین دلیل است که استفاده از تحلیل بنیادی در بازار فارکس ضرورت دارد؛ چراکه با بررسی مواردی که به تحلیل بنیادی مرتبط است، می‌توان به درک صحیحی از روند قیمتی یک ارز در بازار مالی فارکس رسید. در صورتی که ارزش منصفانه ارز و یا سهام با قیمت فعلی آن متفاوت باشد، سرمایه‌گذار و یا معامله‌گر از اختلاف قیمتی که وجود دارد، به سود می‌رسد.

چشم انداز پیش‌رو

به طور کلی تحلیل بنیادی مبتنی بر این ایده می‌باشد که در روند حرکتی یک دارایی، عواملی غیر از عملکرد آن دارایی در گذشته تاثیرگذار می‌باشند. در چشم انداز پیش روی یک ارز، عواملی در نظر گرفته می‌شوند که می‌تواند شرایط اقتصاد خرد و اقتصاد کلان آن بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

درحقیقت در تحلیل بنیادی نیز هدف این است که معامله‌گر به درک عمیقی از پتانسیل یک بازار برسد و بتواند پتانسیل آینده آن را در بازار پیش‌بینی کند. هدف نهایی از تحلیل بنیادی، رسیدن به یک قیمت کمی است که بتوان آن را با قیمت واقعی مقایسه نمود.

سایر مزایای تحلیل فاندامنتال فارکس

  • با تحلیل بنیادی به دلیل رسیدن به درک صحیح و عمیق از شرایط اقتصادی کشورها، می‌توان در معاملات بهتری شرکت کرد.
  • این تحلیل از ورود سرمایه‌گذاران به معاملات اشتباه جلوگیری می‌کند.
  • با تحلیل بنیادی امکان ارزیابی و بررسی رفتار دیگر معامله‌گران در بازار فارکس نیز وجود دارد.
  • این تحلیل در بررسی عوامل تاثیرگذار در تغییر قیمت جفت ارزها نیز کمک کننده است.

تحلیل فاندومنتال فارکس

بخوانید: اندیکاتور فارکس

معایب تحلیل بنیادی فارکس

به طور کلی، تحلیل فاندامنتال فارکس، یک فرآیند پیچیده و زمانبر است؛ سرمایه‌گذاران باید برای درک صحیح و درست از وضعیت بازار فارکس، موارد بسیاری را در نظر بگیرند. در ادامه به برخی از معایب استفاده از تحلیل بنیادی فارکس، اشاره کرده‌ایم.

زمان بررسی طولانی در تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی و یا تحلیل فاندامنتال فارکس یک تحلیل زمانبر و طولانی به شمار می‌رود؛ دلیل این موضوع این است که در این تحلیل، باید اطلاعات و آمار بسیاری از جمله داده‌های اقتصادی مرتبط، رویدادها، اخبار مرتبط با جفت‌ارزها و … مورد بررسی قرار بگیرند. به همین دلیل بدیهی است که به زمان بیشتری نیز نیاز خواهند داشت.

امکان اشتباه بودن و دستکاری داده‌های بنیادی

در تحلیل بنیادی، احتمال دستکاری داده‌ها وجود دارد. برخی از افراد بر این باور هستند که شرکت‌ها و تیم‌هایی که مایل هستند سهام و یا ارز خود را جذاب‌تر نشان دهند، داده‌ها، صورت‌های مالی و یا سرمایه‌گذاری‌های خود را دست کاری می‌کنند.

با تمامی این توضیحات، باید اشاره کنیم که مزایای روش تحلیل بنیادی فارکس در مقایسه با معایب این تحلیل برای معامله در بازار فارکس، بیشتر است. به طوری که اگر معامله‌گران از این تحلیل به درستی استفاده کنند، قطعا می‌توانند به موفقیت‌های بسیاری در این بازار مالی برسند.

نحوه انجام تحلیل فاندامنتال فارکس

بازار فارکس، یک بازار فوق‌العاده حرفه‌ای است که افراد بسیاری از این بازار برای رسیدن به سود و به دست آوردن سود ماهیانه استفاده می‌کنند. بنابراین بسیار مهم است افراد برای انجام معامله، شرایط مختلفی را مد نظر قرار دهند تا بدون اینکه سرمایه اولیه فارکس آن‌ها به خطر بیافتد، بتوانند در این بازار مالی معامله کنند و به سود برسند.

یکی از سوالاتی که برای علاقه‌مندان به معامله در بازار مالی فارکس وجود دارد، این است که چگونه می‌توان از نتایح حاصل از تحلیل بنیادی در معاملات فارکس استفاده کرد و نتیحه حاصل از تحلیل فاندامنتال فارکس، چگونه در معاملات فارکس استفاده می‌شود.

در نظر داشته باشید درصورتی که معامله‌گران با تحلیل بنیادی فارکس پیرامون ارزش یک ارز، به این نتیجه برسند که ارزش آن ارز، به زودی زیاد می‌شود و دارای روند صعودی خواهد بود، احتمالا کم کم شاهد قدرت گرفتن آن ارز خواهند بود. با این نتیجه‌گیری، افراد وارد یکی از معاملات برای معامله آن جفت ارزی که دربردارنده ارز مربوطه است، خواهند شد. البته معامله با تحلیل بنیادی در بازار فارکس به همین سادگی نیست؛ به طوری که افراد باید یک استراتژی معاملاتی کاملی را برای معامله در این بازار مالی داشته باشند و در اینصورت است که می‌توانند موفق شوند. برای اینکه بتوان از نتایج حاصل از تحلیل بنیادی در معاملات در بازار فارکس استفاده کرد، پیشنهاد می‌شود از استراتژی که در ادامه آورده‌ایم، استفاده نمایید.

ابتدا باید تمامی فاکتورهای موثر بر تحلیل بنیادی فارکس را بررسی نمایید و ارزهای کشورهای اصلی را بررسی کنید. بنابراین در تحلیل بنیادی بررسی ارزهایی شامل دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیس، دلار نیوزلند، دلار استرالیا، دلار کانادا، فرانک سوئیس، ین ژاپن و … ضرورت دارد. استفاده از داده‌های اقتصادی، کمک می‌کند تا قدرت هر یک از این ارزها را تجزیه و تحلیل و سپس مورد آنالیز قرار دهید.

در قدم بعدی و پس از بررسی وضعیت ارزهای اصلی در جهان، معامله‌گران باید یک جفت ارز را برای معامله در بازار فارکس انتخاب نمایند که در این جفت ارز، یک ارز، قوی‌ترین و دیگری ضعیف‌ترین ارز باشد. به طوری که اگر بر اساس تحلیل بنیادی در بازار فارکس، به این نتیجه برسید که در شرایط فعلی در بازار فارکس، دلار آمریکا در حال قدرت گرفتن و افزایش است، اما دلار استرالیا دارای روند نزولی است، به راحتی می‌توان در جفت ارز دلار استرالیا به دلار آمریکا وارد معامله فروش شد.

البته تا اینجای تصمیم‌گیری برای معامله در بازار فارکس با استفاده از تحلیل بنیادی فارکس امکان‌پذیر است؛ در ادامه و برای بررسی نقاط ورود و خروج از معامله و تعیین حد ضرر در بازار فارکس، افراد باید از استراتژی‌های مختلفی استفاده کنند. به طوری که تعیین نقاط ورود و خروج از معامله، با استفاده از تحلیل تکنیکال، امکان‌پذیر است. درحقیقت تحلیل بنیادی در کنار تحلیل تکنیکال، این امکان را به افراد می‌دهد که بتوانند با قدرت زیادی وارد معاملات شوند و با احتمال موفقیت بالاتری، معاملات خود را انجام دهند.

همینطور یک نتیجه‌گیری دیگری که می‌توان از تحلیل فاندامنتال و یا بنیادی گرفت، این است که پس از انجام تحلیل‌های لازم، معامله‌گران می‌توانند تمامی معاملاتی که درخلاف نتیجه‌گیری انجام شده است را حذف کنند. بنابراین پس از استفاده از تحلیل تکنیکال، معامله‌گران به نتیجه می‌رسند که در معاملات خرید و یا فروش یک جفت ارز شرکت داشته باشند.

برای معامله در بازار فارکس، شما باید از یک بروکر فارکس خدمات دریافت کنید. اگر نمی‌دانید بروکر فارکس چیست، باید بگوییم که بروکرهای بازار فارکس، بستری را برای انجام معامله برای شما فراهم می‌کنند. برای اینکه بتوانید معاملات خود را با کمترین میزان اسپرد انجام دهید، بهتر است از بهترین بهترین بروکر فارکس نیز خدمات دریافت کنید.

ابزارهای تحلیل

از دست ندهید: حساب اسلامی فارکس

ابزارهای لازم برای تحلیل بنیادی فارکس

برای تجزیه و تحلیل جفت‌ارزهای بازار مسابقه‌ای فارکس با استفاده از تحلیل بنیادی، معامله‌گران ابتدا باید با ابزارهایی که برای این تحلیل نیاز است، آشنا گردند. به طوری که سرمایه‌گذاران پس از آشنایی با ابزارهایی که برای تحلیل بنیادی بازار فارکس کارایی دارند، می‌توانند استراتژی معاملاتی و شخصی خود را بسازند و از آن برای خرید و فروش جفت‌ارزها در بازار فارکس استفاده کنند.

اخبار اقتصادی

یکی از مهم‌ترین و ساده‌ترین ابزارهایی که برای معامله با تحلیل بنیادی در بازار فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرند، اخبار اقتصادی هستند. در نظر داشته باشید که اخبار و رویدادهای اقتصادی در هر کشوری که در زمان‌های مختلف رخ می‌دهد، به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه در قیمت جفت ارزها تاثیرگذار هستند. به همین دلیل معامله‌گران باید برای پیش‌بینی روند یک ارز، حتما شرایط اقتصادی یک کشور را مورد بررسی قرار دهند.

در نظر داشته باشید که برای بررسی شرایط یک کشور، حتما نیاز نیست معامله‌گران تمامی شاخص‌های اقتصادی را مورد بررسی قرار دهند. به طوری که سرمایه‌گذاران صرفا باید شاخص‌هایی را بررسی کنند که در بازار فارکس تاثیرگذار هستند. یکی از فاکتورهای مهم که باید در تحلیل فاندامنتال فارکس مورد بررسی قرار بگیرد، نرخ بهره است. مقدار نرخ بهره در تاریخ‌های مشخص و توسط بانک مرکزی اعلام می‌گردد و سرمایه‌گذاران می‌توانند بر اساس نرخ بهره‌هایی که اعلام می‌شود، تحلیل‌های لازم را انجام دهند. در نظر داشته باشید که نرخ بهره منجر به افزایش ارزش پول یک کشور و همینطور نرخ‌های پایین‌تر منجر به کاهش ارزش پول می‌گردد.

در کشورهای توسعه یافته، روند تغییر شاخص‌ها خیلی آرام است و در یک بازه زمانی مشخصی انجام می‌شود. به همین دلیل سرمایه‌گذاران می‌توانند با بررسی رفتار یک ارز که به صورت منظم در دوره‌های زمانی مختلف رخ داده است، روند آن را در آینده پیش بینی کنند.

بررسی قدرت پول کشورها

سرمایه‌گذاران با استفاده از تحلیل بنیادی فارکس، بررسی شرایط صادرات و واردات، آنالیز شرایط کالاهای اساسی مرتبط با هر یک از کشورها و … می‌توانند قدرت پول هر کشوری را آنالیز و بررسی کنند.

درحقیقت قدرت پول کشورهای مختلف، یک ابزار مهم برای تحلیل بنیادی و یا تحلیل فاندامنتال فارکس است. به طوری که سرمایه‌گذاران در این بازار مالی، با استفاده از تحلیل تکنیکال و همینطور بررسی نماد پول هر کشوری در پلتفرم‌های معاملاتی، می‌توانند از روند افزایش و یا کاهش قدرت یک پول در یک کشور مشخص مطلع گردند.

ارزیابی شرایط صادرات و واردات و همینطور بررسی تغییراتی که در مقایسه با سال‌های قبل داشته است، در تعیین قدرت پول هر کشوری، تاثیرگذار می‌باشد.

همینطور بررسی کالاهای اساسی مرتبط با هر کشوری نیز می‌تواند در بررسی قدرت پول یک کشور، تاثیرگذار باشد. به طوری که کشور چین، در صدر لیست تولیدکنندگان طلا در جهان قرار دارد. بنابراین می‌توان خیلی راحت به این نتیجه رسید که اقتصاد کشور چین به طلا بستگی دارد. درصورتی که قیمت جهانی طلا افزایش و یا کاهش داشته باشد، در اقتصاد این کشور نیز تاثیر بسیاری را دارد.

تحلیل فاندمنتال فارکس

آشنا شوید: روانشناسی ترید

عوامل سیاسی و حوادث جنگی

معامله‌گران بازار فارکس می‌توانند با در نظر گرفتن عوامل سیاسی تاثیرگذار در بازار فارکس شامل زمان برگزاری انتخابات در کشورهای مختلف، برگزاری رفراندوم و … روند صعودی و یا نزولی برخی از ارزها را پیش‌بینی کنند. برای درک بهتر این موضوع توجه داشته باشید که با برگزاری رفراندوم برگزیت در سال 2016 و خارج شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا، شاهد افت قیمت بسیاری در پوند انگلیس بودیم.

همینطور باید اشاره کنیم که در تحلیل بنیادی فارکس، در هر کشوری، حوادث جنگی نیز تاثیرگذار هستند. به طوری که جنگ میان اوکراین و روسیه، سبب شد اقتصاد اروپا تحت تاثیر قرار بگیرد و نرخ جفت ارز EUR/USD با افت و نوسانات شدیدی همراه بود.

تحلیل شاخص بورس کشورها

شاخص بازار سهام و بورس در هر کشوری، جزو مهم‌ترین شاخص‌های تحلیلی در ارتباط با وضعیت اقتصادی کشورها به شمار می‌رود. بنابراین شاخص بورس، رفتار سرمایه‌گذاران یک کشور در برابر شرایط مختلف اقتصادی در آن کشور است. به صورت کلی شاخص بورس یک کشوری، دارای رابطه معکوسی با ارز آن کشور است. درصورتی که ارزش ارز در یک کشوری و در طی مبادلات بین‌المللی افت داشته باشد، در مقابل شاخص بورس کشور مورد نظر، افزایش خواهد داشت.

سرمایه‌گذاران به راحتی قادر خواهند بود که نمودار شاخص بورس کشورهای مختلف را بر روی پلتفرم‌های معاملاتی مشاهده نمایند و سپس یک تحلیل کاملی را داشته باشند. ضمن اینکه بر این اساس قدرت ارز کشورهای مختلف در برابر شاخص بورس آن‌ها نیز با یکدیگر قابل مقایسه خواهد بود.

قدرت ارز کشورهای مختلف

مطالعه کنید: ماشین حساب فارکس چیست؟

عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال چیست؟  مفاهیم و شاخص‌های تحلیل فاندامنتال فارکس

در تحلیل فاندامنتال یا بنیادی در بازار فارکس، روندهای اقتصادی و اتفاقات ژئوپولیتیکی مورد بررسی و رصد قرار می‌گیرند و با استفاده از آن‎ها، می‌توان قیمت یک ارز را پیش‌بینی نمود. اما شاید این سوال برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در بازار فارکس ایجاد شود که رصد کدام یک از آمار‌های اقتصادی مهم‌تر است.

از مهم‌ترین عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال، می‌توان به نرخ بهره، تورم، تولید ناخالصی ملی (GDP)، آمار اشتغال، نرخ خرده فروشی، شاخص تولیدات صنعت، شاخص بهای مصرف کننده (CPI) و … اشاره کرد. مطابق با تحلیل بنیادی، هر یک از رویدادهای اقتصادی در قیمت تاثیرگذار هستند. یا بررسی این عوامل، افراد می‌توانند یک دید کلی را از رویدادهای اقتصادی به دست آورند و پیش بینی کنند که قیمت در آینده چه تغییراتی خواهد داشت و ممکن است چه تغییراتی را داشته باشد.

لازم به ذکر است که دولت‌ها برای اعلام شاخص‌ها زمان مشخصی را در نظر می‌گیرند و افراد در همان زمان‌، می‌توانند اعداد مرتبط با آن‌ها را مشاهده کنند و از این اعداد برای تجزیه و تحلیل خود استفاده کنند. به طوری که با بررسی نرخ بیکاری در یک کشور، می‌توان متوجه شد که کشور مربوطه از نظر اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار ندارد و دارای مشکلات بسیاری است. در چنین شرایطی پیش‌بینی می‌شود که قیمت ارز آن کشور، افت خواهد داشت و سرمایه‌گذاری کردن بر روی ارز آن کشور، قطعا تصمیم اشتباهی است.

نمونه ای از تحلیل فاندامنتال فارکس

برای اینکه بتوانید از تحلیل فاندامنتال در معاملات خود استفاده کنید، باید حتما برخی نکات را مدنظر قرار دهید. پیش از هرچیزی ابتدا باید یک استراتژی درست و کامل را برای معاملات خود در نظر بگیرید. سپس با بررسی روند ارزهای اصلی، سعی کنید جفت ارز معاملاتی مناسب را برای معامله انتخاب کنید. سپس از تحلیل تکنیکال برای تعیین نقاط ورود و خروج و حد ضرر معامله استفاده کنید.

نکته دیگری که برای معامله با تحلیل فاندامنتال فارکس باید مورد بررسی قرار بگیرد، این است که اصول تحلیل فاندامنتال بر روی روندهای طولانی مدت تاثیرگذار است و این تحلیل در معاملات روزانه و یا کوتاه مدت، تاثیری را ندارد. البته این موضوع به این معنی نیست که معامله‌گران روزانه، نباید از تحلیل بنیادی فارکس استفاده کنند. به طوری که تمامی معامله‌گران ازجمله معامله‌گران روزانه و یا سوئینگ تریدر نیز باید از تحلیل بنیادی استفاده کنند.

درصورتی که بخواهیم تحلیل فاندامنتال را با یک مثال کوچک بررسی کنیم؛ باید بگوییم که طلا دارای یک همبستگی مثبت با جنگ است. به طوری که با وقوع جنگ در یک منطقه، ارزش طلا نیز بالاتر می‌رود. در صورتی که تریدرهای بازار فارکس، اخبار را بررسی کنند و بر اساس اخبار و با توجه به تنش و درگیری ایجاد شده میان دو یا چند کشور، مشخص گردد که در یک منطقه جنگ خواهد شد، می‌توان به دلیل اینکه طلا دارای روند صعودی خواهد بود، موقعیت معاملاتی خرید طلا و یا پوزیشن Buy را باز کرد. در چنین شرایطی افراد به دلیل بررسی اخبار و پیش‌بینی روند صعودی طلا، قادر به بررسی و تحلیل آینده طلا بوده‌اند.

ماشین حساب و پول

بخوانید: بهترین ساعت کار فارکس برای ایرانیان

سخن آخر

تحلیل فاندامنتال فارکس و یا تحلیل بنیادی فارکس، جزو روش‌های بسیار مهمی است که سرمایه‌گذاران و تریدرهای موفق در این بازار مالی بزرگ، از آن استفاده می‌کنند. معامله‌گران در این روش، سعی می‌کنند قیمت یک ارز و جهت حرکت بازار آن را پیش‌بینی کنند. برای استفاده از این تحلیل، بسیار مهم است افراد فاکتورهایی شامل اخبار اقتصادی، قدرت پول کشورها، عوامل سیاسی، حوادث جنگی، شاخص‌های بورس کشورها و … را نیز مورد بررسی قرار دهند. درحقیقت اقتصاد هر کشوری، در تعیین میزان ارزش پول آن کشور، دارای تاثیر مستقیمی است. به همین دلیل هر چه یک کشور، از نظر اقتصادی در شرایط بهتری قرار داشته باشد، خریداران نیز تمایل بیشتری به معامله و خرید ارز آن کشور خواهند داشت.

فعالان مالی در بازار فارکس، برای اینکه بتوانند یک معامله موفق را داشته باشند، باید در کنار تحلیل بنیادی، از تحلیل تکنیکال نیز استفاده کنند. اینگونه است که می‌توان در بازار مالی فارکس، موفق شد.

در این مقاله سعی کردیم، به جزئیات کاملی از پارامترهای مهم در تحلیل فاندامنتال فارکس بپردازیم. استفاده از تحلیل بنیادی فارکس برای معامله در این بازار مالی بزرگ، قدرت معاملاتی شما را به اندازه قابل توجهی بالاتر می‌برد و از ورود شما به معاملاتی که زیان آور هستند، جلوگیری می‌کند. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شود و بتوانید از اطلاعات آن برای داشتن یک معامله موفق استفاده کنید.

دسته‌ای از افراد که دارای دانش کافی و تجربه بالایی برای معامله در بازار فارکس نیستند، می‌توانند از سیگنال فارکس برای معامله در این بازار مالی پررقابت و چالشی استفاده کنند. البته سیگنال‌های فارکسی که از سوی تحیل‌گران حرفه‌ای بازار فارکس ارائه شده باشد و بر اساس تحلیل بنیادی و تکنیکال باشد.

در پایان، در صورتی که در مورد تحلیل فاندامنتال و یا بنیادی در بازار فارکس، نظری دارید، حتما در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان مجموعه پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهند بود.

سوالات متداول

  • تحلیل فاندامنتال یا بنیادی در فارکس چیست؟

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی در فارکس، به مطالعه تمامی عوامل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و جهانی که بر روی قیمت دارایی‌های مختلف در بازار فارکس، تاثیر‌ می‌گذارند، می‌پردازد. در این تحلیل، ارزش ذاتی یک دارایی مورد بررسی قرار می‌گیرد، به طوری که روند آینده یک دارایی مدنظر پیش‌بینی و مطالعه می‌شود.

  • برای تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس، به چه اطلاعاتی نیاز است؟

تحلیل فاندامنتال نیازمند برخی اطلاعات شامل شاخص‌ها و داده‌های کلان اقتصادی، اخبار اقتصادی، اخبار و عوامل سیاسی، تحولات ژئوپلیتیکی از جمله جنگ‌ها و… است.

  • میان تحلیل بنیادی فارکس و تحلیل تکنیکال چه تفاوتی وجود دارد؟

در تحلیل تکنیکال، نمودار قیمت یک دارایی مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ در حالی که در تحلیل فاندامنتال فارکس اخبار و تحولات سیاسی و اقتصادی بررسی و تحلیل می‌شوند و سپس بر اساس اطلاعاتی که به دست می‌آید، روند یک دارایی پیش‌بینی می‌شود.

  • چرا باید در بازار فارکس از تحلیل فاندامنتال استفاده کنیم؟

تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس، در انتخاب سهام و یا یک دارایی باارزش برای معامله بسیار موثر است. به طوری که از این پارامتر، برای بررسی و ارزیابی قیمت یک دارایی در بلندمدت، استفاده می‌شود.

  • آیا تحلیل فاندامنتال در پیش بینی قیمت دارایی‌ها در کوتاه مدت کاربرد دارند؟

خیر، تحلیل فاندامنتال، برای پیش‌بینی قیمت یک سهام در بلندمدت کارایی دارد و برای پیش‌بینی قیمت در یک بازه زمانی کوتاه، کارایی ندارد.

محتوای این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *