12 سال سابقه
اوربکس

بهترین ساعات کار در فارکس برای ایرانیان!

بهترین ساعات کار در فارکس برای ایرانیان!

فارکس که با نام FX یا بازار ارز نیز شناخته می‌شود، بازاری جهانی است که در آن خرید و فروش انواع ارز انجام شده و فرصت سرمایه گذاری را در اختیار همه افراد قرار می‌دهد. ساعت کار بازار فارکس 24 ساعته بوده و معاملات بسته به مناطق زمانی انجام می‌شود اما شناسایی بهترین ساعت کار فارکس، تاثیر زیادی در سود معاملات دارد. در ادامه به بررسی بهترین ساعت کار در فارکس خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

 فعالیت در بازار فارکس

بازار فارکس یک بازار پویا و فعال است که پس از کسب تجربه و انتخاب یک استراتژی مناسب، می‌توانید سود خوبی از آن کسب کنید. برای موفقیت در بازار فارکس، به سطح قابل توجهی از دانش و مهارت نیاز دارید تا با تکیه بر آن‌ها بتوانید ریسک ضرر را کاهش داده و از سرمایه خود محافظت کنید. اگر یک تریدر مبتدی هستید، قبل از هر کاری باید تحقیقات کاملی در مورد بازار فارکس انجام داده و بازار ارزهای خارجی را به طور کامل بشناسید.

این شناخت شامل آشنایی با اندیکاتورهای فارکس، تعیین حد ضرر و سود، مشخص کردن نقاط مقاومت و حمایت، پلتفرم‌ها و ابزارهایی مهم در ترید فارکس در دسترس است. علاوه بر آن باید عوامل موثر بر بازار را نیز بررسی کنید، مانند تورم یا رویدادهای سیاسی که هر کدام به شکلی بر روی قیمت ارزها تاثیر خواهند گذاشت. بررسی بهترین ساعت کار در فارکس هم می‌تواند نقش پر رنگی در سودآوری معاملات داشته باشد.

به طور کلی سرمایه گذاری در بازار فارکس می‌تواند سود خوبی داشته باشد اما باید با احتیاط وارد معاملات شوید. پس از رسیدن به درک جامع از بازار و انتخاب یک استراتژی معاملاتی، می‌توانید ریسک معاملات را به حداقل و سود بالقوه خود را به حداکثر برسانید.

چرا دانستن ساعت کار بازار فارکس مهم است؟

قبل از شروع به کاوش در مورد ساعات کار فارکس و راه‌هایی که می‌توانید از آن سود کسب کنید، باید ابتدا درک کنید که چرا باید آن‌ها را بشناسید. هر سشن فارکس بسته به منطقه خود، در زمان‌ متفاوتی فعالیت می‌کند. با توجه به اختلاف زمانی در سشن‌های فارکس، اتفاقی که می‌افتد این است که در هر لحظه حداقل یک بازار فارکس در جهان فعال است، البته به جز آخر هفته‌ها؛ این موضوع در شروع راه، تریدرهای مبتدی را گیج می‌کند.

اگر انتظار دارید که در یک زمان مشخص (مثلاً در ساعت 5 بعد از ظهر) شاهد پایان حرکت بازار باشید، متوجه خواهید شد که این اتفاق نمی‌افتد زیرا بروکرها از طریق بازارهای مختلف فارکس در سراسر جهان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. بسته به اینکه چه ارزی می‌خرید یا می‌فروشید، باید بدانید که چگونه در زمان‌های مشخص کار کنید، زیرا موقعیت بازار می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر نتایج سرمایه‌گذاری در فارکس داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله «بروکر چیست؟» ما را مطالعه کنید تا انواع بروکرها را بشناسید و آگاهانه‌تر از آن‌ها استفاده کنید.

به عنوان مثال اگر می‌خواهید در جفت ارز NZD/JPY (دلار نیوزلند و ین ژاپن) موقعیتی باز کنید، باید بدانید که هر دو ارز در آسیا بوده و سشن‌های سیدنی و توکیو اهمیت زیادی دارند. حجم معاملات این ارزها در بازار فارکس آسیا بیشتر بوده و بهترین زمان برای ورود به معاملات دلار/ین، در سشن‌های آسیا است.

در فارکس برای خرید و فروش هر ارز باید منتظر بمانید تا آن بازار روز کاری خود را آغاز کند. ارزها در تمام سشن‌های فارکس وجود دارند اما حجم معاملات آن‌ها در ساعات مختلف فرق دارد. نقدینگی می‌تواند از یک بازار به بازار دیگر بسیار متفاوت باشد که همین موضوع مستقیما بر سود معاملات شما اثر می‌گذارد.

بهترین ساعت کار فارکس

از دست ندهید: حساب اسلامی فارکس

ساعت کار بازار فارکس

بازار فارکس 24 ساعت، از یکشنبه تا جمعه فعال است. شنبه و یکشنبه این بازار تعطیل بوده و شروع آن از بازار اسپانیا است. همانطور که اشاره شد، بهترین ساعت کار در فارکس می‌تواند در میزان سود موثر باشد. ساعت کار فارکس، بسته به مکان متفاوت است:

 • ساعات کاری فارکس در بازار لندن – انگلستان: ساعت 11:30 به وقت تهران باز شده و ساعات پایانی آن در ساعت 20:30 است.
 • ساعات کاری فارکس در بازار توکیو – ژاپن: ساعت 03:30 به وقت تهران باز شده و ساعات پایانی آن در ساعت 12:30 است.
 • ساعات کاری فارکس در بازار سیدنی – اسپانیا: ساعت 01:30 به وقت تهران باز شده و ساعات پایانی آن در ساعت 10:30 است.
 • ساعات کاری فارکس در بازار نیویورک – آمریکا: ساعت 16:30 به وقت تهران باز شده و ساعات پایانی آن در ساعت 01:30 است.

دلیل 24 ساعته بودن بازار فارکس، عرضه و تقاضای زیادی است که از سمت بازار جهانی دارد. امکان معامله در تمام ساعات شبانه‌روز وجود دارد اما برخی دوره‌های زمانی، دارای نوسان بیشتری هستند. معمولا اسپردها قبل از بسته شدن در جمعه شب و در ساعات باز یکشنبه شب افزایش می‌یابند که علت آن، کاهش نقدینگی در بازار است.

بهترین ساعت برای ترید در بازار فارکس

از آنجایی که بازار فارکس در چندین منطقه زمانی فعالیت دارد، در هر زمانی از روز و در هر نقطه‌ای قابل دسترس است. علاوه بر این بازار فارکس یک بازار متمرکز نیست، بلکه شبکه‌ای از صرافی‌ها، بروکرها و سرمایه گذاران سراسر جهان است. بیشترین حجم معاملات در زمان‌هایی صورت می‌گیرد که سشن‌های مختلف با یکدیگر همپوشانی دارند. دانستن زمان مناسب برای انجام معاملات اهمیت زیادی دارد زیرا استراتژی‌های معاملاتی بر مبنای آن چیده می‌شوند.

زمان‌هایی وجود دارد که فرصت‌های خوب معاملاتی از دست رفته یا بازار کاملا تغییر می‌کند. برای کاهش ریسک، یک معامله گر باید بداند چه زمانی بازار فارکس بیشترین نوسان را داشته و بهترین ساعات برای پیاده سازی استراتژی، چه زمانی است.

سشن حجم معاملات
لندن 35 %
نیویورک 20 %
توکیو 6 %
سیدنی 4 %

مطالعه کنید: مسابقه فارکس

 • نیویورک مرکز مالی جهانی است، بنابراین همیشه یک بازار تعیین کننده برای هر نوع دارایی محسوب می‌شود. در مورد بازار فارکس، اهمیت سشن این شهر به دلیل ارز پایه آن، دلار، زیاد است. دلار به عنوان یک پارامتر مقایسه برای تمام ارزها عمل کرده و سرمایه گذاری در آن، معمولا ریسک کمی دارد؛ به همین دلیل است که هنگام معامله با دلار آمریکا، همپوشانی با سشن نیویورک برای به دست آوردن سود بیشتر اهمیت دارد.
 • توکیو: در سال‌های اخیر قدرت چین در آسیا و سراسر دنیا بیشتر شده اما توکیو همچنان مرکز مالی آسیا است. اگر می‌خواهید با ارزهای منطقه آسیا یا مناطق اطراف آن کار کنید، باید سشن توکیو را در نظر بگیرید.
 • لندن: در کنار بازارهای فارکس نیویورک و توکیو، بازار فارکس لندن یکی از مراکز بزرگ بازار ارز جهانی را تشکیل می‌دهد. به لطف تعداد زیاد ارز که می‌توان در ساعات باز بودن سشن لندن معامله کرد، حجم معاملاتی آن به نسبت سایر سشن‌ها بیشتر است.
 • سیدنی: اگرچه بازار فارکس استرالیا به اندازه بازارهای نیویورک، لندن یا توکیو بزرگ نیست، اما یکی از بازارهای مرکزی در منطقه خود است. اگر به دنبال تنوع بخشیدن به سبد معاملاتی خود هستید، بررسی سشن سیدنی می‌تواند مفید باشد.

بهترین ساعات برای معامله‌گران ایرانی‌

بهترین ساعت کار در فارکس برای ایرانیان، بین ساعت 16 تا 20 است. در این ساعات حجم معاملات افزایش یافته و می‌توان معاملات سودآورتری انجام داد. البته انتخاب بهترین زمان معامله بسته به استراتژی فرد متفاوت خواهد بود، به همین دلیل ممکن است برخی سرمایه گذاران 11:30 تا 12:30 را ترجیح دهند زیرا بازار لندن و توکیو در این ساعات باز است. ساعاتی که خرید و فروش بیشتر است، قیمت‌ها واقعی‌تر بوده و همین موضوع به کسب سود بیشتر کمک می‌کند.

برای ساعات معاملات، به مبدا زمانی بروکر خود توجه کنید. بیشتر بروکرها بر مبنای منطقه زمانی گرینویچ فعالیت دارند. به طور مثال اگر مبدا زمانی بروکر شما بر روی EET باشد، باید اختلاف آن با ساعت ایران را محاسبه کنید. در مورد بروکرهای مبتنی بر EET، باید در نظر بگیرید که یک ساعت و نیم از تهران عقب‌تر هستند.

ساعت کار فارکس در ایران

آشنا شوید: پیپ و پوینت در فارکس

همپوشانی در زمان معاملات فارکس

اگر سشن‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید، خواهید دید که برخی بازارها در نقاطی با یکدیگر همپوشانی دارند. اگر زمان همپوشانی بازارها را در نظر بگیرید، می‌توانید بهترین معاملات را داشته باشید. به طور معمول تریدها، بازار فارکس را به سه سشن معاملاتی تقسیم می‌کنند: سشن اروپا، سشن آمریکا و جلسه آسیایی.

 • اگر استراتژی شما مبتنی بر کار با ین ژاپن است یا در اسپانیا زندگی می‌کنید، باید همپوشانی این سشن‌ها را در نظر بگیرید.
 • قبل از پایان سشن‌های آسیایی، سشن اروپا آغاز می‌شود. این منطقه زمانی معاملات فارکس بسیار متراکم بوده و تعدادی از بازارهای مالی کلیدی را در بر می‌گیرد. لندن پایتخت بازارهای مالی در اروپا است اما بازارهای مهم دیگری مانند پاریس و فرانکفورت وجود دارد. معامله در این سشن و توجه به همپوشانی آن با سایر سشن‌ها، امکان معامله ارزهای متنوعی را فراهم می‌سازد.
 • سشن آمریکا چهار ساعت بعد از بسته شدن سشن آسیا، باز می‌شود اما در این ساعات، معاملات اروپا هنوز بسته نشده است. همپوشانی سشن آمریکا و اروپا، بهترین زمان برای معاملات است زیرا حجم معاملات به اوج می‌رسد.

لحظاتی که در آن همپوشانی در سشن‌های معاملاتی وجود دارد، توسط معامله‌گران و سرمایه‌گذاران انتخاب می‌شوند، زیرا نقدینگی و نوسان زیادی دارند.

همپوشانی ساعت گرینویچ زمان اروپای مرکزی
سشن لندن و نیویورک 12:00-16:00 14:00-18:00
سشن توکیو و لندن 7:00-8:00 9:00-10:00
سشن توکیو و سیدنی 23:00-7:00 1:00-9:00

 

توجه به روزهای هفته در معاملات فارکس

بازار ارز (فارکس) بازاری است با ساعات کاری مداوم، یعنی از یکشنبه تا جمعه فعال بوده و نقدینگی قابل توجهی دارد. حجم معاملات یکشنبه معمولا کمتر از سایر روزها بوده و دوشنبه نیز روز آرامی است، مگر اینکه در این روز انتخابات یا رویداد مهمی برگزار شود. نوسانات ارز در روز سه شنبه افزایش یافته و معمولا ​​در روز چهارشنبه دوباره کاهش می‌یابد. پنجشنبه و جمعه بی‌ثبات‌ترین روزهای هفته هستند زیرا برخی از اطلاعیه‌های اقتصادی مانند نرخ بهره بانک مرکزی اروپا یا گزارش NFP در این روزها منتشر می‌شوند. اگر سرمایه اندکی دارید بهتر است در روزهایی که کمترین نوسان را دارد معامله کنید.

 • یکشنبه – دوشنبه: معاملات عصر یکشنبه با حجم کم آغاز می‌شوند زیرا سشن‌های آمریکا و اروپا همچنان بسته هستند. قبل از صبح دوشنبه، از نظر نوسانات بازار و به دلیل اسپردهای بالاتر، معامله چندان جالب نیست. معامله در این ساعات برای همه جذاب نیست جز افرادی که دوست دارند در شب و با نوسانات کم معامله کنند.
 • سه شنبه: به طور متوسط، نوسانات بازار در روز سه شنبه 120 تا 130 درصد بیشتر از نوسانات روز دوشنبه است. اگر به دنبال نوساناتی در استراتژی معاملاتی خود هستید، به شما توصیه می‌کنیم همین روز را انتخاب کنید.
 • چهارشنبه: چهارشنبه آرام‌تر از سه‌شنبه است اما روز خوبی برای برخی معامله گران است. در بسیاری از بازارها، کارمزد سوآپ چهارشنبه‌ها دریافت می‌شود.
 • پنج شنبه – جمعه: جمعه و پنجشنبه، روزهای خوبی برای معامله هستند. در این روزها اخبار اقتصادی زیادی منتشر می‌شود که تاثیر زیادی بر نرخ ارزها خواهند گذاشت.

بهترین ماه‌ها برای معاملات فارکس

با بررسی فعالیت‌های بازار فارکس، می‌توان 3 دوره اصلی را در سال تشخیص داد:

 1. دوره اول با حجم زیاد و نوسان زیاد:
 • ژانویه
 • فوریه
 • مارس
 • آوریل
 • می

 

 1. تابستان از نظر حجم معاملات، دوره آرامش در بازار است:
 • ژوئن
 • جولای
 • اگوست

 

 1. دومین دوره پر نوسان:
 • سپتامبر
 • اکتبر
 • نوامبر

از آنجایی که بازار دائما در حال تغییر است، انتخاب بهترین ماه برای معاملات فارکس غیر ممکن است. اگر به دنبال بهترین زمان معاملات فارکس هستید، به یاد داشته باشید که آنچه اخیرا اتفاق افتاده دیگر تکرار نخواهد شد؛ در نتیجه بهتر است بازار فعلی را تجزیه و تحلیل کرده تا مشخص شود آیا زمان مناسبی برای معامله در این بازار است یا خیر.

ویژگی‌های بازار فارکس

 • بازار فارکس ابزاری به نام اهرم دارد که با کمک آن می‌توانید چندین برابر سرمایه خود، معامله کنید. ممکن است با کمک اهرم بتوانید در 24 ساعت شبانه روز سود زیادی به‌ دست آورید اما امکان ضرر هم وجود دارد.
 • بازار فارکس این پتانسیل را دارد که سرمایه شما را به طور قابل توجهی افزایش دهد. البته به یاد داشته باشید که ممکن است به راحتی پول از دست بدهید.
 • امکان فعالیت با سرمایه‌های کوچک برای یادگیری معامله گران مبتدی وجود دارد.
 • همه بازارها ریسک دارند اما زیبایی بازار فارکس این است که می‌توانید ۲۴ ساعت شبانه‌روز معامله کنید و انعطاف‌پذیری بیشتری برای معامله ارزها داشته باشید.
 • درک دنیای فارکس و داشتن توانایی در ایجاد استراتژی مناسب، نقشی کلیدی در موفقیت شما ایفا خواهند کرد.

ساعت کار فارکس

بخوانید: روش واریز و برداشت در فارکس

تاثیر انتشار اخبار روی بازارهای فارکس

یکی از مهم‌ترین محرک‌ها در بازار فارکس، اخبار اقتصادی است. اخبار منتشر شده بر حرکت بازار اثر گذاشته و قیمت ارزها را در کوتاه مدت تغییر می‌دهند. معامله گران با تجربه، از این محرک‌ها برای شناسایی نقاط مناسب ورود و خروج به معاملات استفاده می‌کنند. نیوز تریدینگ نوعی سبک معاملاتی است که معامله‌گران پیرو آن، بر اساس داده‌های خبری و اقتصادی معاملات خرید و فروش را انجام می‌دهند.

برای استفاده از نیوز تریدینگ باید دانش خوبی از بازار فارکس داشته باشید تا ریسک به حداقل برسد. این سبک معاملاتی برای ارزهای دلار، یورو، پوند، ین و فرانک مناسب است. اخبار اقتصادی آمریکا تاثیر مستقیمی بر دلار دارد که این ارز هم حجم معاملاتی قابل توجهی از فارکس را به خود اختصاص داده است. اخباری که باعث تغییر در قیمت ارزها می‌شوند، معمولا در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

 • اخباری که به تغییر در سیاست بانک مرکزی اشاره دارد.
 • اخباری که به تغییرات سیاست دولت می‌پردازد.
 • اخباری که داده‌های اقتصادی قابل توجهی را منتشر کرده است.

علاوه بر این اخبار، باید به موضوعات زیر هم توجه داشته باشید:

 • اخبار مرتبط با تورم
 • نرخ بیکاری
 • نرخ بهره
 • تورم
 • اخبار خرده فروشی
 • تولید ناخالص داخلی (GDP)

اهمیت هر مورد بسته به زمان انتشار آن می‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال در برخی روزها، تاثیر نرخ بهره بیشتر از تورم است.

سخن پایانی

فارکس بازاری است که فرصت‌های معاملاتی زیادی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد زیرا 5 روز هفته و 24 ساعت شبانه روز باز است. البته این بدان معنا نیست که شما باید به طور مداوم معامله کنید. قبل از معامله در بازار فارکس، باید به دنبال سشنی باشید که ارز مورد نظر شما در آن ساعات، بیشتر حجم معاملات را دارد. علاوه بر آن باید به استراتژی معاملاتی خود هم توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر به دنبال ساعاتی با نوسانات بالا هستید، می‌توانید زمانی معامله کنید که سشن‌های مختلف با یکدیگر همپوشانی دارند.

 

محتوای این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *